Teknik

Müşterilerimiz ile proje bazlı yürütmüş olduğumuz çalışmalarda, hem ürün geliştirme hem de üretim süreçlerinde teknik olarak tam destek sunulmaktadır. Kullanılan mühendislik plastiklerinin üretim öncesi hazırlık ve üretiminde dikkate alınması gereken bir çok ayrıntı vardır. Ana çalışma grubunu PA olması sebebiyle bu ayrıntılar çok daha önem kazanır.

Poliamidler hidroskopiktir, yani suyu severler ve nem tutarlar. Bünyesinde bulunan bu nem, ürünlerin işlenmesi ve üretim sonrası süreçlerdeki mekanik değerlerini etkiler. Bu yüzden işleme öncesi poliamidlerin gerekli olan miktara kadar mutlak kurutulması gerekir. Bazen aşırı kurutmaya dayalı olarak üretim problemleri de oluşabilir. Bu yüzden bu dengenin yakalaması ve ölçülebilmesi önemlidir.

Üretim öncesi şartlar ve uygulamadan bağımsız olarak poliamidler için önerilen kurutma sıcaklığı ve süresi 80 derecede 4-5 saattir. Üretimdeki bekleme ve duruşlarda hızlı bir şekilde tekrar nem tutacağı göz ardı edilmeden üretim şartları ayarlanmalıdır. Yüksek sıcaklıktaki kurutmalarda malzemede termal bozulma gerçekleşir ve bu da renk değişimine sebep olur.